Nyelvész Klub
NYELVTANI SZABÁLYOK KÉSZSÉGSZINTŰ ALKALMAZÁSÁT, HELYESÍRÁSI KÉSZSÉGET FEJLESZTŐ FOGLALKOZÁS
Nyelvész Klubunk programja, változatos és kimeríthetetlen feladatözöne, megértést szolgáló képei, dicsérő, jutalmazó módszere megunhatatlanná teszi a gyerekek számára a játékot, így szinte észrevétlenül javul helyesírásuk, választékos kifejezésmódjuk, valamint a nyelvtani szabályok tudatos alkalmazása. A nyelvi és kommunikációs képességek működése megalapozza a szóbeli és az írásbeli nyelvi jelrendszer értelmezését, tárolását és alkalmazását. Befolyásolják a tanuláshoz való általános viszonyt, a motivációt, az értékválasztást, a kortárscsoporthoz való tartozást és a pályaorientációt. Hatásuk beépül a felnőttkori szocializációba, a nyelvhasználat és a viselkedéskultúra minőségébe.

Nyelvész Klubunk pontosan ebben segíti a gyermekeket!
Hogyan feljesztjük az anyanyelvi készségeket itt, a Skillful Friendsnél?

A Skillful Friends Nyelvész Klubja a gyermekek nyelvi és a kommunikációs kompetenciához szükséges részképességeket fejleszti, valamint lehetőséget teremt a tapasztalat útján szerzett jártasságok és képességek megalapozására. A Skillful Friendsnél különösen nagy hangsúlyt helyezünk az elfogadó légkör kialakítására, egy olyan támogató atmoszféra megteremtésére, ahol a pedagógus és a kortársak előtt is lehet hibázni. Szülői visszajelzéseink alapján, a nálunk tanuló gyermekek magabiztosabban veszik az iskolai akadályokat, bátrabban használják nyelvi kifejezőeszközeiket a hagyományos tanórákon is.
A játékon belüli tanulás a leghatásosabb tanulási forma, amely igazodik a gyermek szükségleteihez, vágyaihoz, és szabad teret nyújt a próbálgatásoknak. A nyelvi, kommunikációs játékok alkalmazásával a gyermekek játékosan, élményekbe és tapasztalatokba ágyazva ismerik meg anyanyelvüket. Az anyanyelvi játékok fejlesztik a beszédpercepciót, a beszédmegértést és a beszédprodukciót, valamint elősegítik az ösztönös nyelvi ismeretek rendszerezését és tudatos alkalmazását. A játékok közben a gyermekek gondolkodási műveleteket végeznek, kreatívabbá válnak, és a beszédgátlásokkal küzdők is oldódnak, megnyilatkoznak. A közös játéktevékenységben közvetlen tapasztalatot szerezhetnek a tanulók nyelvi és kommunikációs kompetenciáiról. A játékok multifunkcionálisak: pozitívan fejlesztik a részképességeket, a szociális kompetenciákat, a morális fejlődést és a kreativitást.
A magyar nyelv tantárgy fontos feladata a szóbeli és az írásbeli érintkezések önálló és kreatív, integrált használatának elsajátíttatásához szükséges alapvető képességek intenzív fejlesztése, a modern társadalom különféle színterein gyakorolt nyelvhasználati módok tanítása, illetve a nyelvhasználat változatos, adekvát, tanulói tevékenységekre épülő, folyamatos gyakoroltatása. A játékos, önkifejező gyakorlatok lehetőséget teremtenek a nyelvi tudatosság, a kreativitás, az árnyalt önkifejezés, a másik megértésének igényére, a képességek fejlesztésére. E fejlesztési folyamatra épül az anyanyelvi kultúra megismertetése.
Olyan írástempóra kell szert tenniük a tanulóknak, amely kiszolgálja a tanulási igényüket, s megfelel az életkorban elvárható követelményeknek. Az anyanyelvről szerzett ismeretek segítségével a tudatos nyelvszemléletet, az emeltebb igényű szóbeli és írásbeli anyanyelvhasználatot alakíthatjuk ki. Ennek keretében a magyar nyelv rendszerére vonatkozó elemi ismereteket szerezhetnek a tanulók. A fogalomalkotás a nyelvi tapasztalásra épül. A nyelvtani ismeretekhez kapcsolódik a helyesírási szabályismeret és a helyesírási készség elemi szintjének kialakítása. A szabályalkalmazással párhuzamosan futó fejlesztési feladat a tanulók önellenőrzésének és hibajavító tevékenységének, a helyesírási szótár használatának szokássá fejlesztése. Fokozni kell a tanulók tudatosságát, kitartását és igényességét a különböző nyelvi tevékenységekben, segíteni kell őket, hogy tanulási tevékenységüket fokozatosan növekvő időtartamban legyenek képesek irányítani. Az írás, helyesírás tevékenységi kör kapcsán az elsődleges cél a nyelvi tapasztalatszerzésre épülő helyesírás kialakítása és fejlesztése.
Nyelvész Klubunk NAT (Nemzeti Alaptanterv) kompatibilis: foglalkozásainkon a törzsanyag gyakorlása és a törzsanyaghoz kapcsolódó kiegészítő tartalmak elsajátítása mellett tantárgyakon túlmutató készségfejlesztés végzünk.
Nyelvész Klubunkat

szerdánként 17.00 - 18.45-ig tartjuk
online (Zoom tanteremben)
4-6 fős csoportban
életkor szerinti bontásban
(2. évfolyam, 3. évfolyam, 4. évfolyam)

Amennyiben a fenti időpont nem megfelelő gyermekednek, telefonon vagy e-mailben érdeklődhetsz további lehetőségekről.