Lélektükör Klub


ÉRZELMI INTELLIGENCIÁT (EQ) FEJLESZTŐ FOGLALKOZÁS

A Lélektükör Klubunkban a gyermekek érzelmi intelligenciáját, érzelemszabályozását, konfliktuskezelési képességét fejlesztjük, miközben növeljük az önmagukba vetett hitet. Érzékenyítéssel segítjük, hogy könnyedén elfogadják, ha valaki különbözik tőlük, mellette pedig olyan stratégiákat mutatunk, amelyekkel pozitívan gondolkodó, igazán boldog gyerkőccé válik.


Hogyan fejleszthető a gyerekek érzelmi intelligenciája?

Gyermeked érzelmi jóléte, viselkedése és jövője nagyban függ attól, hogy mennyire képes megfelelően kezelni az érzelmeit. Mi, felnőttek, gyakran nem vagyunk tudatosak saját érzelmeink felismerésében és kezelésében, ezért okoz gondot a szülőknek ezt a tudást átadni a gyermekeinknek.  

A Lélektükör Klubban játékos módon, különböző szituációkba helyezve segítjük a gyerekeket felismerni és kezelni az érzelmeiket, elfogadni mások érzéseit és helyesen adaptálni azokat. Az érzelmekkel való játékos foglalkozás segít a gyerekeknek felismerni, tudatosítani, kifejezni és szabályozni az érzelmeiket. A játék során a gyermekek megnyílnak, és biztonságos környezetben, könnyen befogadható módon ismerkednek az érzelmek világával, ami mélyebb megértést eredményez.

Miért fontos fejleszteni a gyerekek érzelmi intelligenciáját?

Az érzelmeink befolyásolják, hogyan érezzük magunkat, és hogyan reagálunk a különböző helyzetekre. A gyerekek viselkedését erősen meghatározzák az érzelmeik, mivel a racionális gondolkodásért felelős agyi területeik még nem fejlődtek ki teljesen. Ezért gyakran reagálnak dühösen vagy nehezen kezelik az érzelmeiket, ami frusztrációhoz, dühkitörésekhez vagy duzzogáshoz vezethet. A gyerekek közötti konfliktusok jelentős része is érzelemszabályozási problémákból adódik.


Mit tehetünk?

Segíthetünk nekik azzal, hogy megtanítjuk őket felismerni és megnevezni az érzelmeiket, valamint megmutatjuk, hogyan kezeljék azokat. Mivel az életkor előrehaladtával a gyerekek érzelemvilága egyre bonyolultabbá válik, érdemes minél előbb elkezdeni ezt a folyamatot. Az érzelmi intelligencia és az érzelemszabályozás fontosságát az elmúlt évtizedek kutatásai és a pozitív pszichológia eredményei is megerősítették a mentális és érzelmi jólétünk szempontjából.

Lélektükör Klubunk foglalkozásain során játékos módon ismerhetik meg ezeket a készségeket. Az érzelmekkel való játékos foglalkozás segít a gyerekeknek felismerni, tudatosítani, kifejezni és szabályozni az érzelmeiket. A játék során a gyermekek megnyílnak, és biztonságos környezetben, könnyen befogadható módon ismerkednek az érzelmek világával, ami mélyebb megértést eredményez.


Miért fontos az érzelmi intelligencia fejlesztése gyermekkorban?

Az érzelmi intelligencia (EQ) magában foglalja az érzelmek felismerését, megértését és kezelését, valamint az empátia, a társas kapcsolatok és az érzelmi önszabályozás képességétAz alábbiakban felsoroljuk, miért különösen fontos a gyerekek érzelmi intelligenciájának fejlesztése:

  1. Jobb érzelemszabályozás: Az érzelmileg intelligens gyerekek jobban kezelik érzelmeiket, legyen szó stresszről, szorongásról, haragról vagy szomorúságról. Ez segíti őket abban, hogy nyugodtabban reagáljanak a mindennapi kihívásokra.
  2. Pozitív társas kapcsolatok: Az EQ fejlesztése segíti a gyerekeket abban, hogy jobb kapcsolatokat alakítsanak ki társaikkal. Az empátia, a kommunikációs készségek és a konfliktuskezelési képességek révén könnyebben kötnek és tartanak fenn barátságokat.
  3. Tanulási siker: Az érzelmileg intelligens gyerekek jobban teljesítenek az iskolában, mert képesek koncentrálni, motiváltak maradnak, és könnyebben megértik a komplex fogalmakat és összefüggéseket.
  4. Önbizalom: A magas érzelmi intelligenciával rendelkező gyerekek jobban megértik és elfogadják saját érzéseiket, ami növeli önbizalmukat. Ez hosszú távon hozzájárul mentális egészségükhöz.
  5. Konfliktuskezelés: Az EQ segít a gyerekeknek abban, hogy hatékonyan kezeljék a konfliktusokat. Megtanulják, hogyan fejezzék ki érzéseiket és szükségleteiket anélkül, hogy másokat bántanának, és hogyan találjanak kompromisszumokat.
  6. Életre szóló készségek: Az érzelmi intelligencia fejlesztése olyan alapvető készségeket biztosít, amelyek segítik a gyerekeket felnőttkorukban is, legyen szó munkahelyi kihívásokról, párkapcsolatokról vagy a családi életükről.

Az érzelmi intelligencia fejlesztése tehát nemcsak a gyerekek jelenlegi életminőségét javítja, hanem hosszú távon is pozitívan befolyásolja boldogságukat és sikerességüket. A szülők és pedagógusok szerepe kulcsfontosságú ebben a folyamatban, hiszen ők biztosítják azokat a támogatási és tanulási lehetőségeket, amelyek révén a gyerekek elsajátíthatják ezeket a fontos készségeket. 

A Lélektükör Klub pontosan ebben segít.


Miért a játék a legjobb módszer az érzelmi intelligencia fejlesztésére?

A játékos módszerek különösen hatékonyak az érzelmi intelligencia fejlesztésében, hiszen a játék a gyerekek természetes tanulási módja. Míg a tanulás gyakran unalmas lehet számukra, és sok esetben a szülők is nehezen beszélnek az érzelmekről, a játékok segítenek abban, hogy a gyerekek könnyebben megnyíljanak.

A játék során a gyerekek szabadon kifejezhetik érzéseiket, ami segíti őket abban, hogy jobban megértsék és kezeljék érzelmeiket. A közös játék alkalmával a gyerekek megtanulnak együttműködni, osztozkodni és kezelni a konfliktusokat, amelyek mind az érzelmi intelligencia fontos elemei.

A játékos tevékenységek biztonságos és támogató környezetet nyújtanak, ahol a gyerekek próbálkozhatnak és tanulhatnak a hibáikból anélkül, hogy félnének az ítélkezéstől. A játékok lehetőséget adnak arra, hogy a gyerekek megtapasztalják mások helyzetét, ezáltal fejlődik az empátiájuk.

Miközben játszanak, a gyerekek megtanulják kontrollálni impulzusaikat, követni a szabályokat, és hosszú távon gondolkodni, amelyek mind fontosak az érzelmi önszabályozás szempontjából. A játék során nyújtott pozitív visszajelzések növelik a gyerekek önbizalmát és önértékelését, ami motiválja őket az érzelmi készségeik további fejlesztésére. A kreatív játékok és kihívások segítenek a gyerekeknek fejleszteni problémamegoldó képességüket és kreatív gondolkodásukat, ami az érzelmi intelligencia szempontjából is fontos.


Miért fontos a pozitív gondolkodás fejlesztése ahhoz, hogy gyermekünk boldog legyen?

Gyermeked hozzáállása a mindennapi eseményekhez, döntései, személyisége, önbecsülése és jövőbeni sikerei mind-mind a gondolataiból erednek. Amíg nem tanítjuk meg őt pozitívan gondolkodni, - életkori sajátosságából adódóan - kudarc esetén jóval borúsabban látja a történéseket, mint amilyenek a valóságban. 

Szeretnéd, hogy gyermeked optimista legyen, örömmel tekintsen a jövőbe, boldog, vidám és kiegyensúlyozott életet éljen, de nem mindig tudod, hogy hogy segíts neki ebben?

Lélektükör Klubunkban mi felruházzuk gyermekedet ezekkel a képességekkel!


     Lélektükör Klubunkat 

hétfőnként 17.00 - 18.45-ig tartjuk

online (Zoom tanteremben)

4-6 fős csoportban

életkor szerinti bontásban 

(1-2. évfolyam, 3-4. évfolyam)


Amennyiben a fenti időpont nem megfelelő gyermekednek, telefonon vagy e-mailben érdeklődhetsz további lehetőségekről.